Вилхелм II (Виртемберг)

Вилхелм II (германски: Wilhelm II; 25 февруари 1848 - 2 октомври 1921) — последниот крал на Виртемберг. Тој владеел од 6 октомври 1891 година до распуштањето на кралството на 30 ноември 1918 година. Тој исто така бил последниот германски владетел кој абдицирал во пресрет на Ноемвриската револуција од 1918.

Вилхелм II
Портрет на Вилхелм II
Крал на Виртемберг
На престол6 октомври 1891 – 30 ноември 1918
ПретходникКарл I
НаследникМонархијата е укината
Роден(а)25 февруари 1848
Трептов ан дер Рега, Кралство Прусија
Починал(а)2 октомври 1921 (возр. 73)
Бебенхаузен, Вајмарска Република
СопружникПринцеза Марија од Валдек и Пирмонт
Шарлот од Шаумбург-Липе
Полно име
македонски: Вилхелм Карл Пол Хајнрих Фридрих
германски: Wilhelm Karl Paul Heinrich Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоПринц Фридрих од Виртемберг
МајкаПринцеза Катерина од Виртемберг
ВероисповедЛутеранство