Карл I (Виртемберг)

Карл I (германски: Karl Friedrich Alexander; 6 март 1823 - 6 октомври 1891) — крал на Виртемберг, од 25 јуни 1864 година до неговата смрт во 1891 година.

Карл I
Портрет од Ричард Лаучер од 1867 година
Крал на Виртемберг
На престол25 јуни 1864 – 6 октомври 1891
ПретходникВилхелм I
НаследникВилхелм II
Роден(а)6 март 1823
Штутгарт, Кралство Виртемберг
Починал(а)6 октомври 1891 (возр. 68)
Штутгарт, Кралство Виртемберг
Почивалиште
СопружникОлга Николаевна
 (в. 1846)
Полно име
македонски: Карл Фридрих Александар
германски: Karl Friedrich Alexander
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоВилхелм I
МајкаПолин Тереза од Виртемберг
ВероисповедЛутеранство