Вилијам Гладстон

британски либерален политичар и премиер на Обединетото Кралство
(Пренасочено од Вилијам Гледстон)

Вилијам Јуарт Гладстон (англиски: William Ewart Gladstone) — британски политичар и државен деец, член и еден од создавачите и идеолозите на Либералната партија. Во целата своја кариера Гладстон е познат како противник на кралицата Викторија и водачот на конзервативните Бенџамин Дизраели. Тој бил 4 пати премиер на Велика Британија.

Вилијам Гладстон
William Gladstone
Лични податоци
Роден(а) 29 декември 1809(1809-12-29)
Ливерпул, Англија
Починал(а) 19 мај 1898(1898-05-19) (возр. 88)
Хаварден, Велс
Сопружник Кетрин Глин (в. 1893)
Деца Агнес, Вилијам, Кетрин, Мери, Стефан, Хелен, Хенри и Херберт

Наводи уреди