Виданка Ѓорѓиевска

Виданка Ѓорѓиевскамакедонска пејачка на народни и новосоздадени фолклорни песни.

Виданка Ѓорѓиевска
Роден(а)14 февруари 1948(1948-02-14)(76 г.)
Скопје, Македонија Македонија
ПотеклоМакедонија
ЖанровиНародна музика, Фолк музика
Занимањапејачка
Период на активност1966 - сѐ уште

Животопис

уреди

Виданка Ѓорѓиевска е родена на 14 февруари 1948 година во населбата Горно Лисиче, Скопје. Професионално се занимава со музика од 1966 година.[1]

18 пати била во Америка одржала концерти, 14 пати била во Австралија и многу концерти во Европските земји. Има издадено 13 албуми, како и 3 видеоалбуми.

Виданка го поседува еден од најубавите и најтоплите гласови што се појавиле во македонската музика.[се бара извор]

Нејзини најпознати песни се: Многу мерак имам бабо, Јоване море Јоване и Кирјана вино продава. Таа е чест учесник на фестивалот "Гоце Фест" каде има некомку големи хитови на тој фестивал: "Одново ВМРО се роди", "Егејска", "Асном-1944" и други.

Популарна е со изведувањето како на македонски авторски песни, така и на македонски стари народни песни.

Творештво

уреди

Виданка Ѓорѓиевска напишала следниве новосоздадени фолклорни песни:

Дискографија

уреди
  • Vidanka Gjorgjievska, Sakam da si moj, RTB, EP 12 708.

Наводи

уреди
  1. Makedonska bibliografija: Statii i prilozi (4. изд.). Narodna i univerzitetska biblioteka "Sv. Kliment Ohridski" Skopje. 1998.
  2. Vidanka Gjorgjievska, Sakam da si moj, RTB, EP 12 708.

Надворешни врски

уреди