Отвори го главното мени

Вента (река)

река во Литванија и Латвија

Вента (латвиски и литвански: Venta, германски: Windau, полски: Windawa, ливонски: Vǟnta joug) — река во северозападна Литванија и западна Латвија. Извира кај Куршенај во Шјауљајскиот округ, Литванија, а истекува во Балтичкото Море кај Вентспилс во Латвија.

Вента
Venta
Venta.JPG
Вента во Литванија
ЗемјаЛатвија (67%), Литванија (33%)
Слив
Главен изворкај Куршенај, Литванија
УстиеБалтичко Море кај Вентспилс, Латвија.
Сливна повр.11.800 км²
Физички особености
Должина346 км (178 км во Латвија)
Проток
  • Просечен:
    44 м³/с
Устието на Вента во Вентспилс

По течението се сместени градовите Мажејкјај (Литванија), Кулдига и Вентспилс (Латвија). Позначајни притоки се Абава, Вирвите и Вардува.

Помала притоки е Авижлис[1]која се влева во Вента кај општината Акмене во Шјауљајскиот округ, северна Литванија.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Класификација на реките и барите во Република Литванија“ (PDF). Министерство за животна средина на Литванија. конс. 2011-11-03.  (литвански)

Надворешни врскиУреди