Велико Брдо (словенечки: Veliko Brdo) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Велико Брдо
Veliko Brdo
Велико Брдо is located in Slovenia
Велико Брдо
Велико Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′54.8″N 14°13′14.7″E / 45.515222° СГШ; 14.220750° ИГД / 45.515222; 14.220750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна7,07 км2 (2,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000627100000627,1 м
Население (2020)
 • Вкупно84
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6254