Велика Буковица (словенечки: Velika Bukovica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Велика Буковица
Velika Bukovica
Велика Буковица is located in Slovenia
Велика Буковица
Велика Буковица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′41.8″N 14°13′28.4″E / 45.544944° СГШ; 14.224556° ИГД / 45.544944; 14.224556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,28 км2 (1,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000475899999475,9 м
Население (2020)
 • Вкупно204
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250