Варап (арапски: واراب, англиски: Warrap) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Државата се наоѓа во регионот Бахр ел-Газал и има вкупна површина од 31,027 км2. Главен град на државата е Куаџок.

Варап
Warrap
واراب

Warab
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 8°10′N 28°4′E / 8.167° N; 28.067° E / 8.167; 28.067Координати: 8°10′N 28°4′E / 8.167° N; 28.067° E / 8.167; 28.067
Држава Јужен Судан
РегионБахр ел-Газал
Гл. градКуаџок
Површина
 • Вкупна31.027 км2 (11,980 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно972.928
Часовен појасEAT (UTC+3)

ОкрузиУреди

Во државата Варап се наоѓаат следните окрузи:[1]

  1. Источен Гогријал
  2. Западен Гогријал
  3. Источен Тонџ
  4. Северен Тонџ
  5. Јужен Тонџ
  6. Твик

НаводиУреди

ПоврзаноУреди