Валунг (Walung) била една од петте првични општини во сојузната држава Кошрај во Микронезија. Општината била најмала во државата. Во 1980 година општината била припоена кон Тафунсак, и така Кошрај добил само 4 општини и Тафунсак станала најголема општина во државата.

Карта на Тафунсак.

Географија

уреди

Валунг се наоѓал во југозападниот дел од островот, северозападно од Утве и југозападно од Тафунсак. Повеќето од западниот дел бил составен од брег. Администативен центар на општината било селото Валунг. На пописот од 1980 година општината имала само 151 жител и имала површина од 19.5 км2.

Поврзано

уреди
  1. Кошрај
  2. Тафунсак
  3. Општини во Микронезија

Надворешни врски

уреди

5°18′22″N 162°55′30″E / 5.306° СГШ; 162.925° ИГД / 5.306; 162.925