Тафунсак е најголемата општина во сојузната држава Кошрај во Микронезија. Општината, според пописот од 2000 година, има население од 2,457 жители.[1] Името во превод значи „пола шума пола плажа“, и се однесува на географските одлики на регионот. До 1980 година Тафунсак била една од петте општини во државата, во 1980 година општината Валунг била припоена кон Тафунсак и така државата добила 4 општини. Општината денес има 42.8 км2, а до 1980 година Тафунсак имал 23.3 км2, а Валунг 19.5 км2.

Карта на Тафунсак.

Наводи

уреди
  1. "Tafunsak," World Gazetteer.

5°22′03″N 162°59′14″E / 5.3675° СГШ; 162.9871° ИГД / 5.3675; 162.9871

Поврзано

уреди