Валас и Громит: Големата завера на зајаците

Валас и Громит: Големата завера на зајаците (англиски: Wallace and Gromit – The Curse of the Were - Rabbit) е анимиранкомедија филм од 2005 год. Филмот е награден со Оскар за најдобар анимиран филм.

„Валас и Громит: Големата завера на зајаците
( Wallace and Gromit – The Curse of the Were - Rabbit)“
403px-Velika povrtna zavjera.jpg
РежисерСтив Бокс
ПродуцентКлер Џенингс
Питер Лорд
Ник Парк
СценаристНик Парк
НастапуваатПитер Селис
Хелена Бонам Картер
Ралф Финес
Николас Смит
Питер Кеј
Жанранимација, комедија
МузикаЏулијан Нот
ДистрибутерDreamWorks Distribution
Премиера7 октомври 2005  САД
Времетраење85 мин.
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$30,000,000

ПриказнаУреди

Во градот во кој живеат Валас и Громит се одржува најголемиот настан на годината: Годишен натпревар за најголема градина. Сите се трудат да ги заштитат своите плодови од зајаците, а во тоа им помага и организацијата Анти Песто кои се предводени од Валас и Громит, кои имаат проблем: не знаат каде со заробените зајаци. Измислената машина за перење на мозокот, Валас одлучува да ја примени за зајаците, како би можел да ги пушти надвор во природата без желба да уништуваат зеленчук. Но, нешто ќе тргне на криво...