Буковопланински превој во југозападниот дел на Македонија, кој ги поврзува планините Галичица на запад и Плакенска Планина на исток, а ги раздвојува Охридско-струшката Котлина на север и Преспанската Котлина на југ.[1]

Буково
Буково is located in Македонија
Буково
Буково
Местоположба на превојот Буково во Македонија
Надм. вис.1.207 м
ПатE-65
Местопомеѓу Охридско-струшката Котлина и Преспанската Котлина
Венецпомеѓу Галичица и Плакенска Планина
Координати41°10′08.3″N 20°56′42.7″E / 41.168972° СГШ; 20.945194° ИГД / 41.168972; 20.945194

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.