Брезница (река)

река во Македонија

Брезница (или позната како Балтанска Река) — река во Македонија, лева притока на Брајчинска Река, која исто така тече низ селото Брајчино.[1]

Брезница
Балтанска Река
Поглед на Брезница низ самото село Брајчино
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоБаба
Устие 
 • место
Брајчинска Река во Брајчино
 • координати
40°54′22″N 21°9′26″E / 40.90611° СГШ; 21.15722° ИГД / 40.90611; 21.15722Координати: 40°54′22″N 21°9′26″E / 40.90611° СГШ; 21.15722° ИГД / 40.90611; 21.15722
Особености на сливот
ТечениеБрајчинска РекаПреспанско Езеро

Течение уреди

Реката извира во западниот дел на планината Баба, поточно на северните падини на огранката Балтан, на надморска височина од околу 1.740 м. Нејзиното течение продолжува на север кон селото Брајчино, каде што од левата страна се влева во Брајчинска Река.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 59. ISBN 9789989920554. Посетено на 21 ноември 2016.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.