Брајчинска Река

река во Македонија

Брајчинска Река (локално: Стара Река) — река во Македонија, сместена на западните падини на планината Баба, југоисточно од градот Ресен.[1]

Брајчинска Река
Стара Река
Викиекспедиција Преспа 121.jpg
Поглед на Брајчинска Река низ самото село Брајчино
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоБаба
Устие 
 • место
Преспанско Езеро
 • координати
40°53′55″N 21°5′36″E / 40.89861° СГШ; 21.09333° ИГД / 40.89861; 21.09333Координати: 40°53′55″N 21°5′36″E / 40.89861° СГШ; 21.09333° ИГД / 40.89861; 21.09333
Големина на сливот71,1 км2[1]
Особености на сливот
ТечениеПреспанско Езеро

Поминува низ селото Брајчино, од каде и го добила своето име. Реката го дели селото на два дела. На крајот се влева во Преспанското Езеро.[1]

Зафаќа сливно подрачје од 71,7 км2.[1]

ОсобеностУреди

Реката е позната по ендемскиот вид на поточна пастрмка „брајчинска пастрмка“ (Salmo Pelistericus), која живее само во слатките води на оваа река.[2]

Воден потенцијалУреди

На Брајчинска Река се изградени две хидроелектрани со различна моќност, со што се искористува големиот воден потенцијал, кој го поседува реката. Едната хидроелектрана е во сопственост на претпријатието „Мали хидроелектрани“ со годишно производство од 2.692,80 MWh.[3][4] Втората електрана е во сопственост на претпријатието „ПСС“.[4]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „Почувствувајте ја боженствената убавина на селото Брајчино“. ЦрноБело. Посетено на 22 ноември 2016.
  3. „Портфолио“. Фероинвест. Скопје. Посетено на 22 ноември 2016.
  4. 4,0 4,1 Павковиќ, Зденка (4 април 2014). „Се грижам за мала хидроцентрала, а порано бев земјоделец“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 22 ноември 2016.

Надворешни врскиУреди