Брачна понуда (филм)

„Брачна понуда “ - македонски телевизиски филм од 1974 година. Го режирал Димитар Христов, а сценариото е според дело на Антон Чехов.[1]

„Брачна понуда“
РежисерДимитар Христов
СценаристАнтон Чехов
Главни улогиАлександар Ѓорчев
Анче Џамбазова
Љубиша Трајковски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1974
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги

уреди
Глумец Улога
Александар Ѓорчев
Анче Џамбазова
Љубиша Трајковски

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди