Бочен брод

елемент во црковната архитектура

Бочен брод, страничен брод, бочен кораб или страничен кораб – еден од деловите на повеќекорабна црква, кој е одреден за учесниците на богослужбени обреди. Од главниот брод бочните бродови се одделени со ред столбови односно аркади.

Обележени се бочните кораби

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  • A diagram of the aisles in Saint-Benoît-sur-Loire
  • Penn State College of Agricultural Sciences Архивирано на 17 мај 2004 г.
  • ADA Small Business Guide
  • aisle“. Catholic Encyclopaedia (on-line. изд.). 1907. Надворешна врска во |article= (help)
  • „Aisle“. Language of the Food Industry: Glossary of Supermarket Terms. Food Marketing Institute. Архивирано од изворникот на 18 декември 2004. Посетено на 5 јануари 2005.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)