Бочац е населено место и месна заедница на подрaчјeто на градот Бања Лука, Република Српска, БиХ. Според прелиминарните податоци од пописот на жители од 2013 година, во оваа населено место биле попишани 946 лица. [1]

Бочац

Овде се наоѓа Црквата на Светиот цар Константин и Јелена (Бочац).

Географска положба уреди

 
Месна заедница Бочац

Стопанство уреди

Во близина се наоѓа истоимено акумулациско езеро и Хидроелектрана Бочац која го напојува градот Бања Лука со електрична енергија.

Култура и образование уреди

Во Бочац погоре од Хидроелектраната се наоѓа и Тврдина Бочац која прв пат се споменува во 1448 година.

Жители уреди

Националност[2] 1991 1981 1971 1961
Срби 1.670 (99,10%) 2.209 (98,96%) 2.389 (99,74%) 2.281
Југословени 3 (0,17%) 5 (0,22%)
Муслимани 1 (0,05%) 4 (0,17%)
Хрвати 1 (0,05%) 3 (0,13%) 1 (0,04%)
Македонци 1
Словенци 1
остнати и непознато 10 (0,59%) 10 5 (0,20%) 2
Вкупно 1.685 2.232 2.395 2.284

Наводи уреди

  1. „Прелиминарни резултати Пописа становништва, домаћинстава и станова у Босни и Херцеговини 2013, Агенција за статистику БиХ, Сарајево, 5. 11. 2013“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 23. 11. 2018. Посетено на 28. 12. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  2. Предлошка:Сојузен завод за статистика на СФРЈ

Надворешни врски уреди