Борис Ротенберг

Борис Ротенберг (руски: Борис Борисович Ротенберг, роден на 19 мај 1986 во Санкт Петербург) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Олимпијакос Никозија, на позајмица од ФК Динамо Москва.

Борис Ротенберг
Boris Rotenberg.jpg
Лични податоци
Полно име Борис Борисович Ротенберг
Роден на 19 мај 1986 (1986-05-19) (36 г.)
Роден во Ленинград, СССР
Висина 1.89
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 3
Младинска кариера
–2000 HJK Helsinki
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 ФК Јокерит 0 (0)
2004–2005 ФК Клуби-04
2006–2010 ФК Зенит 0 (0)
2008ФК Шиник (позајмица) 1 (0)
2008ФК Сатурн (позајмица) 0 (0)
2009ФК Химки (позајмица) 13 (0)
2010ФК Аланија (позајмица) 15 (0)
2011– ФК Динамо Москва 0 (0)
2012ФК Кубањ Краснодар (п) 0 (0)
2012–ФК Олимпијакос Никозија (п)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 јули 2012.
† Учества (Голови).

Ротенберг својата професионална кариера ја започнал како играч на ФК Хелсинки. Во текот на својата кариера има настапувано за ФК Јокерит, ФК Клуби 04, ФК Зенит Санкт Петербург, ФК Шиник, ФК Сатурн, ФК Аланија.

Во текот на летото 2011 година потпишал за ФК Динамо Москва.