Борис Кондарко

политичар

Борис Кондарко (роден во 1973 година во Скопје) е поранешен претседател на Државната Изборна Комисија.[1] На функцијата стапил во април 2011 година,[2] по оставката на неговиот претходник Александар Новаковски.[3] На 18 октомври 2013 година поднел оставка од местото претседател на ДИК поради лични причини.[4] Тој во својата политичка кариера бил пратеник и гласноговорник на партијата СДСМ.[5]

Има завршено Правен факултет во Скопје, а работел и како адвокат. Тој се оженил со Сања Димеска во 2006 година.[6] Живее во Скопје.

НаводиУреди

  1. „Борис Кондарко нов претседател на ДИК“ (Македонски). МРТ. 13 април 2011. конс. 30 јуни 2013. 
  2. „Борис Кондарко нов претседател на ДИК“ (Македонски). Кирилица.мк. 12 април 2011. конс. 30 јуни 2013. 
  3. „Борис Кондарко - кандидат за претседател на ДИК“ (Македонски). Кајгана. 11 март 2011. конс. 30 јуни 2013. 
  4. „Претседателот на ДИК Борис Кондарко поднесе оставка на функцијата“ (Македонски). 24 Вести. 18 октомври 2013. конс. 19 октомври 2013. 
  5. „Борис Кондарко се ожени“ (Македонски). Утрински Весник. 26 ноември 2006. конс. 30 јуни 2013. 
  6. „Борис Кондарко се ожени“ (Македонски). Вечер. 27 ноември 2006. конс. 30 јуни 2013. 

Надворешни врскиУреди