Болцано

град во Италија

Болцано или Боцен (италијански: Bolzano; германски: Bozen; ладино: Balsan или Bulsan; латински: Bauzanum) — главен град на покраината Јужен Тирол во северниот дел на Италија. Таа е една од само пет општини со мнозинство италијанско население во Јужен Тирол.

Болцано
општина
Città di Bolzano
Stadt(gemeinde) Bozen
Панорама на Болцано
Панорама на Болцано
Грб на Болцано
Грб
ЗемјаИталија
РегионТрентино-Јужен Тирол
ПокраинаЈужен Тирол (BZ)
Управа
 • ГрадоначалникЛујџи Спањоли (PD)
Површина
 • Вкупна52,34 км2 (2,021 ми2)
Надм. вис.&10000000000000262000000262 м
Население (декември 2010)
 • Вкупно104.011
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.39100
Повик. бр.0471
Мреж. местоМатична страница

Во Болцано се наоѓа Слободниот универзитет Боцен-Болцано, каде наставата се одржува на англиски, германски и италијански јазик. Градот е исто така дом на Високата команда на Алпини на италијанската армија.[1]

НаводиУреди

  1. „Le unità di supporto del Comando Truppe Alpine“. Архивирано од изворникот на 2007-12-25. Посетено на 2014-03-20.

Надворешни врскиУреди