Болонсов Остров

Болонсовиот Остров (англ. Bollons Island (49°38′42″ S; 178°49′09″ E / 49.645° ЈГШ; 178.8191667° ИГД / -49.645; 178.8191667Координати: 49°38′42″ S; 178°49′09″ E / 49.645° ЈГШ; 178.8191667° ИГД / -49.645; 178.8191667) — мал остров во состав на Антиподските Острови и зафаќа површина од 2 км2. Оваа островка група му припаѓа на Нов Зеланд.

Болонсов Остров
Bollons Island
Bollons Island.JPG
Поглед на Болонсовиот Остров од блискиот Антиподски Остров
Географија
Координати49°38′42″ S; 178°49′09″ E / 49.645° ЈГШ; 178.8191667° ИГД / -49.645; 178.8191667
АрхипелагАнтиподски Острови
Поголеми островиАнтиподски Остров, Болонсов Остров
Површина2 км2
Управување
Нов Зеланд
Топографска карта на Антиподските Острови

ИсторијаУреди

Островот е наречен по Џон Болонс, заповедник на државните бродови „Хинемоана“ и „Тутанекаи“.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

  • Taylor, Rowley, (2006) Straight Through from London, the Antipodes and Bounty Islands, New Zealand.Christchurch: Heritage Expeditions New Zealand Ltd. ISBN 0-473-10650-7.