Блатешница — река во Македонија, сместена на источната падина на планината Плачковица.[1]

Блатешница
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Vinica Municipality, Macedonia.svg Виница
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеМалешевска Река
ТечениеМалешевска РекаОсојницаБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.21,35 км2

Извира на источната падина на планината Плачковица, при што поминува низ селото Блатец. На крај се влива во Малешевска Река. Има сливно подрачје од 21,35 км2.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.