Биписки јазик

Биписки јазикавстронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островите Бипи и Сиси во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот е најзападен мануски јазик и зборовниот редослед е подмет-прирок-предмет.[1]

Биписки јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеБиписки Остров и Сисиски Остров, Мануски Остров
Говорници1,200  [1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3biq

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Биписки јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди