Вилијам Сенфорд „Бил“ Нај (роден 27 ноември, 1955), познат по прекарот Научникот Бил (англиски: Bill Nye the Science Guy) — американски научник, комичар, водител, глумец, писател, и поранешен машински инженер, најпознат како водител на емисијата за деца на Дизни и Пи-Би-Ес Bill Nye the Science Guy (1993–98) како и по многуте гостувања во различни емисии како научен едукатор.

Бил Нај
2011 Bill Nye by US Navy cropped to collar.jpg
Нај на 10 април, 2007.
РоденВилијам Сенфорд Нај
27 ноември 1955
Вашингтон, САД
ЖивеалиштеЛос Анџелес, Калифронија, САД
НационалностАмериканец
ПолињаМашински инженер
УстановиБоинг
Универзитет Корнел
Планетарно друштво
ОбразованиеУниверзитет Корнел (Диплома по наука)
Познат поBill Nye the Science Guy (македонски: Научникот Бил)
Потпис

Надворешни врскиУреди