Бецендорф-Дисдорф

(Пренасочено од Бецендорф-Диздорф)

Бецендорф-Дисдорф (германски: Beetzendorf-Diesdorf) — општинска заедница во округот Алтмарк Залцведел, во Саксонија-Анхалт, Германија. До 1 јануари 2010 била Амт. Се наоѓа југозападно од Залцведел. Седиштето на општинската заедница е во Бецендорф.

Општинската заедница Бецендорф-Дисдорф се состои од следниве општини:

  1. Апенбург-Винтерфелд
  2. Бецендорф
  3. Дере
  4. Дисдорф
  5. Јибар
  6. Куфелде
  7. Рорберг
  8. Валставе

52°44′N 10°56′E / 52.733° СГШ; 10.933° ИГД / 52.733; 10.933