Беровски машки манастир

Ова е статија за машкиот манастир во Берово. За женскиот, видете тука
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Беровски машки манастир
Berovo-monastery-church.jpg

Поглед кон манастирот

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Берово
Општина Берово
Држава Македонија
Општи информации
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал

Беровскиот машки манастир — манастир кој се наоѓа во Берово. Главната манастирска црква е посветена на Успението на Пресвета Богородица (Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Берово).[1]

На ова место пред да биде изградена денешната црква имало друга црква посветена на Успение на Пресвета Богородица која била обновена и прилагодена за монашки живот, па со тоа е преобразена во манастир. Во 2002 година, од Водочкиот манастир со благослов на владиката Наум Струмички се доселило тричлено братство. Така за првпат во Берово биле ставени почетоците на машкото монаштво.

НаводиУреди