Бергондо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 32.85 km², и население од 6,413 жители (2004) и густина на население од 195.22 km2.

Concello de Bergondo
Амблем на Concello de Bergondo
Амблем
Location of Bergondo within Galicia
Location of Bergondo within Galicia
Површина
 • Вкупна32,85 км2 (1,268 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно6.413 (INE)
 • Густина195,22/км2 (50,560/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Bergondo