Бел Камен (Плачковица)

врв на планината Плачковица

Бел Камен — врв на планината Плачковица со висина од 1.707 м. Врвот се издига во источниот дел од планината, каде што се и врвовите Лисец (1.754 м), Чупино Брдо (1.725 м) и Кара Тепе (1.625 м).[1] На врвот се наоѓа споменик посветен на Народноослободителната борба, особено бидејќи тука е формиран Струмичкиот партизански одред на 18 август 1944 г. (втор и успешен обид).

Бел Камен
Поглед на Бел Камен со Момин Преслап од Чупино
Највисока точка
Надм. вис.1.707 м
Координати41°46′16.01″N 22°33′50.93″E / 41.7711139° СГШ; 22.5641472° ИГД / 41.7711139; 22.5641472
Географија
Бел Камен на карта

Карта

Матичен венецПлачковица
Искачување
Прво освојувањенепознато

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди