Белкаменски мост

мост во Леринско, Егејска Македонија

Белкаменски мост (грчки: Γεφύρι της Δροσοπηγής) — стар камен мост кај Бел Камен, Леринско, Егејска Македонија.

Белкаменски мост
Γεφύρι της Δροσοπηγής
Координати40°41′21″N 21°27′15″E / 40.68917° СГШ; 21.45417° ИГД / 40.68917; 21.45417
ПреминуваБелкаменска Река
МестоБел Камен, Леринско, Егејска Македонија
ПретходенЕлешки мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
Завршен1852
Местоположба
Карта

Мостот ја преминува Белкаменска Река (Елешка Река) во северозападниот дел на Нередска Планина. Изграден е во 1852 г. од месни мајстори. Мостот е одлично зачуван и се смета за еден од најубавите во Грција.[1] Над мостот се Стиловата воденица и Елешкиот мост.[2]

Наводи уреди

  1. „Μνημεία υπό κατάρρευση τα ελληνικά πέτρινα γεφύρια“ (грчки). Μακεδονία. Посетено на 7 март 2024.
  2. „Δροσοπηγή Φλώρινας“ (грчки). Visit West Macedonia. Посетено на 7 март 2024.