Белбо ― река во јужниот дел на Пиемонт, Италија. Таа е десна притока на реката Танаро.

Белбо
Belbo a canelli 02.jpg
Белбо во Канели
Belbo location map.jpg
Местоположба во јужен Пиемонт
ДржаваИталија
Слив
Главен изворКоли ди Монтеземоло, Ланге
800 м
УстиеТанаро
44°53′42″ N; 8°31′33″ E / 44.8950° N; 8.5259° E / 44.8950; 8.5259Координати: 44°53′42″ N; 8°31′33″ E / 44.8950° N; 8.5259° E / 44.8950; 8.5259
ТечениеTanaro→ ПоЈадранско Море
Сливна повр.468,6 км2[1]
Физички особености
Должина94,9 км[2]
Проток
  • Просечен:
    (устие) 5,1 к3[1]
Принадлежности
Притоки
Белбо на Ризницата

ГеографијаУреди

Белбо се издига во Ланге, на границите помеѓу Пиемонт и Лигурија во ридовите Монтеземоло. Реката првично тече низ покраините Пиемонт, Кунео, Асти и Алесандрија, потоа се придружува на Танаро од десно кај Вила дел Форо, во комуната Алесандрија.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 AA.VV. (2004). „Elaborato I.c/7“. Piano di Tutela delle Acque - Revisione del 1º luglio 2004; Caratterizzazione bacini Idrografici (PDF). Regione Piemonte. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 февруари 2012. Посетено на 23 февруари 2021.
  2. AA.VV. (2004). „Elaborato I.c/5“. Piano di Tutela delle Acque - Revisione del 1º luglio 2004; Caratterizzazione bacini Idrografici (PDF). Regione Piemonte. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 февруари 2012. Посетено на 2014-05-08.

Надворешни врскиУреди