Безуљак (словенечки: Bezuljak) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Безуљак
Bezuljak
Поглед на Безуљак
Безуљак is located in Slovenia
Безуљак
Безуљак
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′4.9″N 14°22′8.3″E / 45.834694° СГШ; 14.368972° ИГД / 45.834694; 14.368972
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна8,3 км2 (3,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000640700000640,7 м
Население (2020)
 • Вкупно82
 • Густина9,9/км2 (26/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382