Бајбурт (покраина)

Баибурт (турски: Bayburt) е провинција во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Баибурт. Покраината има 85 455 жители (2006) и плоштина од 3 652 кв.км. Разделен е на 3 општини. Координати: 40°14′12″N 40°13′25″E / 40.23667° N; 40.22361° E / 40.23667; 40.22361

Bayburt
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bayburt во Турција
Местоположба на покраината Bayburt во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total3,652 км2 (1,410 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total74.412
 • Густина20,000/км2 (53,000/ми2)
Повик. бр.0458
Рег. таб.69

НаводиУреди