Батман (покраина)

Батман (турски: Batman) е покраина во југоистона Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Батман. Покраината има 518 020 жители (2006) и плоштина од 4 694 кв.км. Разделен е на 6 општини.

Batman
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Batman во Турција
Местоположба на покраината Batman во Турција
ЗемјаТурција
РегионSoutheastern Anatolia
Површина
 • Total4.694 км2 (1,812 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total510.200
 • Густина110/км2 (280/ми2)
 • Градскo246,700
Повик. бр.0488
Рег. таб.72

НаводиУреди

Координати: 38°04′55″N 41°24′26″E / 38.08194° СГШ; 41.40722° ИГД / 38.08194; 41.40722