Банаба (кирибатски: Banaba / Bwanaba), или порано познат како Оушн Ајленд („океан“), е остров во Тихиот Океан. Политички островот е дел од Кирибати и се наоѓа на 300 километри источно од Науру. Островот има вкупна површина од 6.5 км2[1]. Највисоката точна на островот е 81 метар, што е највисока точна во Кирибати. Заедно со Науру и Макатеја, островот е еден од најзначајните пронаоѓалишта на фосфат во Тихиот Океан.[2]

Банаба
Banaba
Банаба
Географија
Координати0°51′34″S 169°32′13″E / 0.85944° ЈГШ; 169.53694° ИГД / -0.85944; 169.53694
Површина6,5 км2
Управување
Демографија
Население301 (2005)

Потекло на поимот

уреди

Името на кирибатски е Bwanaba, но поради англискиот правопис, името во уставот на Кирибати било упростено на официјалната верзија Banaba. Името во превод значи „шуплива земја“.

Демографија

уреди
 
Сателитска снимка на Банаба.

Месните жители на Банаба се етнички различни од останатото кирибатско население. Локалните традиции тврдат дека кланот Те Ака, по потекло од Меланезија, првично го населил островот. на островот има 4 села, од кои главно е Табијанг или денес познато како Антерен.

Село Население (попис)
1995 2005 2010
Антерен (Табијанг) 16 108 83
Умва (Ома, Ума) 269 135 155
Табева (Тапива, Табвева) 54 58 57
Буаконикај - - -
Банаба 339 301 295

Политика

уреди

Банаба е политичка аномалија. Иако официјално островот е дел од Кирибати, локалната администрација е од Рабискиот совет на водачи и старешини, кој е од островот Раби во Фиџи.

Претставникот на островот во парламентот на Кирибати на 19 декември 2005 година изјавил дека Рабискиот совет ја зема предвид идејата да го приклучи островот кон Фиџи. Ова проследило по недобивањето грант од трговијата со фосфат од страна на кирибатскиот парламент. Банапскиот претставик изјавил дека Банаба е сопственост на народот кој потекнува од островот Раби, не од Кирибати. Главниот проблем е што кирибатската влада не ги дава фондовите од трговијата со фосфат.

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-11. Посетено на 2012-03-13.
  2. C.Michael Hogan. 2011. Phosphate. Encyclopedia of Earth. Topic ed. Andy Jorgensen. Ed.-in-Chief C.J.Cleveland. National Council for Science and the Environment. Washington DC

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди