Балуанско-памски јазик

Балуанско-памскиот е адмиралитетски јазик кој се зборува во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот е дел од океанските јазици, кои пак се дел од австронезиските јазици. Според податоците од 1982 година, јазикот го зборуваат околу 1000 жители.[2]

Балауанско-памски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеОстрови Балуан и Пам
Говорници(1,000 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3blq

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди