Балдоне (општина)

Балдоне (латвиски: Baldones novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2008 година.

Општина Балдоне
Baldones novads
Општина
Baldones novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2008
СедиштеБалдоне
Управа
 • ГрадоначалникКарина Путниња
Површина
 • Вкупна179.1[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно5,502[2]
Мреж. местоwww.baldone.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди