Ашкенашка синагога (Истанбул)

синагога во Истанбул

Ашкенашка синагога (турски: Ashkenazi Sinagogu) — еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција, блиску кулата Галата во Бејоглу.

Синагога Ашкенази
Ashkenazi Sinagogu
Istanbul Ashkenazi Sinagogue Interior.JPG
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностјудаизам
Осветен1900
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Оваа синагога е една од ретките храмови кои се отворени за верниците и посетителите. Овој објект бил изграден во 1900 година од страна на евреите по потекло од Австрија, кои имигрирале во Турција[1].

НаводиУреди

  1. „Chief Rabbinate of Turkey (Türkiye Hahambaşılığı)“. Архивирано од изворникот на 2010-03-29. Посетено на 22 April 2007.