Ахмет Танер Кишлали

Ахмет Танер Кишлали (10 јули 1939 – 21 октомври 1999) бил турски интелектуалец, политиколог, правник, коментатор/автор на весникот Џумхуриет, академици и политичар.[1]

Министер за култура на ТурцијаВо канцеларија5 јануари 1978 до 12 ноември 1979 година Пред него Авни Акјол Наследен од Тевфик Коралтан Роден на 10 јули 1939 година Жиле, Токат, Турција Починал на 21 октомври 1999 година (на возраст од 60 години) Анкара, Турција Веб-страница ahmettanerkislali.com

Биографија Уреди

Основното и средното образование го завршил во Килис, а дипломирал во гимназијата „ Кабаташ Еркек Лисеси “ во Истанбул во 1957 година.

Дипломирал на Факултетот за политички науки на Универзитетот во Анкара, во 1963 година. За време на факултетските години, тој работеше и во весникот „ Јени Гун “, кој излегуваше во Анкара . Докторирал на „ Çagdaş Türkiye'de Siyasal Güçler “ ( Политичките моќи во современа Турција ) на Универзитетот во Париз, Катедрата за уставно право и политички науки. Својот академски живот го започнал како предавач во Hacettepe Üniversitesi, Анкара. Потоа се преселил на Факултетот за политички науки на Универзитетот во Анкара и станал доцент, а подоцна и вонреден професор во 1977 година.

Во 1977 година бил избран во турскиот парламент, Големото национално собрание на Турција, за пратеник на Измир . Помеѓу годините 1978 и 1979 година, тој бил назначен на функцијата министер за култура од премиерот Булент Еџевит. За време на неговиот мандат, тој повторно ги започнал напорите за печатење класични дела од државниот печат, правејќи ги достапни за широките маси по разумни цени.

По воениот удар од 12 септември 1980 година, Ахмет Танер Кишлали се вратил во академијата и станал редовен професор во 1988 година. Тој продолжи да држи предавања за политички науки на Катедрата за комуникации на Универзитетот во Анкара, по неговото пензионирање. Почнувајќи од 1991 година, тој имал редовна колумна во левичарскиот весник Џумхуриет со наслов „Haftaya Bakış“ („Поглед на неделата“).

Атентат Уреди

На 21 октомври 1999 година, набргу откако ја испратил својата статија по факс до новиот Џумхуриет во 9:40 часот по локално време, Ахмет Танер Кишлали го напуштил својот дом и се упатил кон својот автомобил. Кога влегол во автомобилот, забележал пакет поставен на бришачот на шофершајбната. Ја подигнал со левата рака, а во тој момент се случила експлозија која му ја скинала левата рака во лактот. Рачниот часовник му навлегол во главата заедно со шрапнел од бомба. Неговата сопруга Нилуфер Кишлали го договорила неговото итно носење во болница, каде сепак била констатирана само неговата смрт.[2]

По комеморацијата одржана во Големото турско национално собрание, Факултетот за комуникации на Универзитетот во Анкара, Големиот театар на операта во Анкара, Канцеларијата на весникот Џумхуриет во Анкара и верската погребна служба во џамијата Кочатепе, тој бил погребан на гробиштата Каршијака во Анкара.[3]

Поврзано Уреди

  • Список на убиени од Турција

Наводи Уреди

  1. „Ahmet Taner Kislali“. Committee to Protect Journalists. 1999-10-21. Посетено на 2013-03-13.
  2. „Yine o meçhul fail“. Hürriyet (Turkish). 1999-10-22. Посетено на 2013-10-22.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Ahmet Taner Kışlalı 4 ayrı yerde tören“. Hürriyet (Turkish). 1999-10-23. Посетено на 2013-10-22.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски Уреди