Ахмед Арифи-паша (1830 – 1895/96[1]) — османлиски благородник, сенатор, државник и реформатор, кој служел како Голем везир на Отоманската империја во 1879 година. Во современите извештаи на англиски јазик бил познат како Арифи Паша. Тој бил либерален и ги поддржувал напорите на Митат-паша да ја втурне Империјата кон уставнизмот.

Ахмед Арифи
Паша
Фотографија која датира околу 1893 година
Голем везир на Османлиското Царство
Лични податоци
Роден(а) 1830
Цариград, Османлиско Царство
Починал(а) 1895 или 1896

Животопис уреди

 
Фотографија која датира околу 1872 година

Роден бил во Цариград (денес Истанбул) во 1830 година, неговиот татко бил дипломат наречен Шекип-паша (на тогашниот англиски јазик Шекиб Паша). Тој го придружувал неговиот татко на дипломатските претставништва во разни европски метрополи, вклучувајќи ги Рим, Виена и Париз. Се здобил со добро познавање на францускиот јазик. Тој работел во низа работни места дома и во странство, вклучувајќи амбасадор во Виена, а подоцна и амбасадор во Париз.

На 28 јули 1879 година, тој станал Голем везир, но функцијата ја задржал нешто повеќе од еден месец.

Подоцна држел разни други функции и починал во 1895/96 година.

Поврзано уреди

Библиографија уреди

  • M. Th. Houtsma; A. J. Wensinck; T. W. Arnold (1993). E.J. Brill's First Encyclopaedia of Islam, 1913-1936. том I (1. (преиздадено). изд.). Brill Academic Publishers. стр. 432. ISBN 90-04-09796-1. Посетено на 31 мај 2020. M. Th. Houtsma; A. J. Wensinck; T. W. Arnold (1993). E.J. Brill's First Encyclopaedia of Islam, 1913-1936. том I (1. (преиздадено). изд.). Brill Academic Publishers. стр. 432. ISBN 90-04-09796-1. Посетено на 31 мај 2020. M. Th. Houtsma; A. J. Wensinck; T. W. Arnold (1993). E.J. Brill's First Encyclopaedia of Islam, 1913-1936. том I (1. (преиздадено). изд.). Brill Academic Publishers. стр. 432. ISBN 90-04-09796-1. Посетено на 31 мај 2020.
Претходник
Хајредин-паша
Голем везир на Османлиското Царство
1879
Наследник
Мехмед Саит-паша

Наводи уреди

  1. „Ahmed Arifi Paşa - Beyaz Tarih“. www.beyaztarih.com. Архивирано од изворникот на 2018-09-30. Посетено на 2020-05-31.