Афјонкарахисар (покраина)

Афионкарахисар (турски: Afyonkarahisar ) — покраина во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Афионкарахисар. Покраината има 828 201 жител (2006) и површина од 14 230 км2. Разделена е на 18 окрузи.

afyonkarahisar
Покраина во Турција
Местоположба на покраината afyonkarahisar во Турција
Местоположба на покраината afyonkarahisar во Турција
ЗемјаТурција
РегионЕгејски
Површина
 • Total14,230 км2 (5,490 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total828,201
 • Густина0,058/км2 (0,15/ми2)
Повик. бр.0272
Рег. таб.03

Координати: 38°39′06″N 30°40′12″E / 38.65167° СГШ; 30.67000° ИГД / 38.65167; 30.67000

Наводи уреди