Африканско првенство во ракомет за жени 1989

Африканско првенство во ракомет за жени 1989 — 8-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Алжир, Алжир. Вкупно учествувале 6 репрезентации. Ангола победила на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1989
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Екипи6
Конечен исход
Првак Ангола (1 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Алжир

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Јужна Кореја, во 1990 година.

Домаќин уреди

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000
Ангола   22–18   Брег на Слоновата Коска

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светско првенство 1990
Место Екипа
    Ангола
    Брег на Слоновата Коска
    Конго
4   Алжир
5   Египет
6   Тунис

Надворешни врски уреди