Атик Валиде џамија

Атик Валиде џамија (турски: Atik Valide Camii, Eski Valide Camii) е џамија која се наоѓа во Усќудар, Истанбул, Турција.

Атик Валиде џамија
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Координати41°01′N 29°02′E / 41.017° СГШ; 29.033° ИГД / 41.017; 29.033
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Мимар Синан
Архитектонски типџамија
Завршен1583

Оваа џамија била изградена во спомен на сопругата на Селим II и мајка на Мурат III, Нурбану Султан. Џамијата била завршена од страна на Мимар Синан во 1583 година.