Ас Сомосас или само Сомосасопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 70,91 км2, население од 1.382 жители (2004).

Ас Сомосас
Амблем на Ас Сомосас
Амблем
Прекар(и): Ас Сомосас
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodeassomozas.com/