Археолошки музеј во Истанбул

Археолошкиот музеј во Истанбул (турски: İstanbul Arkeoloji Müzeleri) е археолошки музеј, кој се наоѓа во областа Еминону, Истанбул, Турција, во близина на Паркот Ѓулхан и Топкапи-сарај.

Археолошки музеј во Истанбул
Карта
Основан13 јуни 1891
МестоОсман Хамди Беј Јокушу Сокак, Ѓулхане, Истанбул, Турција
Типархеолошки музеј
Фонд1+ милиони предмети
Посетеност200.000 [1]
ДиректорИсмаил Карамут

Археолошки музеј во Истанбул се состои од три објекти.

  • Археолошки музеј (главната зграда),
  • Музеј на Античкиот Ориент
  • Музејот на исламската уметност (керемиден Киоск).

Овие објекти поседуваат над еден милион предмети кои ги претставуваат речиси сите епохи и цивилизации во историјата на светот.

Музејот бил отворен официјално на 13 јуни 1891 година. Во овој музеј се наоѓа сакрофаг кој се смета дека припаѓа на Александар Македонски.[2] Овде се наоѓа и најстариот потпишан некогаш мировен Кадиски договор, којшто датира од 1258 п.н.е.

Најпознати колекции:

Слики уреди

Наводи уреди

  1. Milliyet Newspaper Online (2007-02-28). "Eser zengini-ilgi fakiri müzeler." (турски). Посетено на 2008-04-02.
  2. The New York Times - Istanbul Archaeology Museum
  3. Matti Friedman. „Jerusalem seeks return of ancient tablet“ (англиски). Yahoo News. Архивирано од Article: изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2007-07-16. Посетено на 2007-07-13.

Надворешни врски уреди

41°00′42″N 28°58′53″E / 41.01167° СГШ; 28.98139° ИГД / 41.01167; 28.98139