Артвин (покраина)

Артвин (турски: Artvin) е покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Артвин. Покраината има 191 934 жители (2006) и плоштина од 7 436 кв.км. Разделен е на 8 општини.

Артвин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Артвин во Турција
Местоположба на покраината Артвин во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total7.436 км2 (2,871 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total191,934
 • Густина0,026/км2 (0,067/ми2)
Повик. бр.0466
Рег. таб.08

Координати: 41°08′32″N 41°50′17″E / 41.14222° N; 41.83806° E / 41.14222; 41.83806

НаводиУреди