Арпад Вејс (унгарски: Árpád Weisz; 16 април 1896 - 31 јануари 1944) бил унгарски олимписки фудбалер и менаџер. Вејс бил Евреин, [1] [2] и бил убиен со неговата сопруга и децата од Нацистите за време на Холокаустот во Втората светска војна во Аушвиц.[3]

Арпад Вејс
Weisz Árpád.jpg
Лични податоци
Полно име Арпад Вејс


* Настапи (Голови)

КариераУреди

Играчка кариераУреди

Вејс играл клупски фудбал како лево крило во Унгарија за Тереквеш ШЕ, во Чехословачка за Макаби Брно и во Италија за Алесандија и Интернационале.[4]

Вејс заработил седум меѓународни капи помеѓу 1922 и 1923 година и бил член на унгарскиот состав на Летните олимписки игри во Париз во 1924 година. Тешката повреда ја намалила неговата играчка кариера. [5]

Тренерска кариераУреди

По пензионирањето како играч во 1926 година, Вејс станал помошник тренер во Алесандрија пред да се пресели во ФК Интернационале Милано, каде на 34 години освоил едно првенство во сезоната 1929/1930.[6] Тој исто така ги тренирал Бари, Новара и Болоња, каде што освоил две титули во лигата (во 1936 и 1937 година) пред да биде принуден да ја напушти Италија со неговата сопруга и две деца по донесувањето на италијанските расистички закони.[7] [8] [9] Вејс ја завршил кариерата со тренирање на ФК Дордрехт во Холандија, оставајќи го во 1940 година по избувнувањето на Втората светска војна .

Четири години подоцна тој бил уапсен од СС и убиен од Нацистите во концентрациониот логор во Аушвиц , со неговото четворочлено семејство (вклучувајќи ја и неговата сопруга Елена, неговиот син Роберто и неговата ќерка Клара), кога тие биле газени веднаш по влезот во Бушавиц.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди