Апостол Стахиј (грчки: Στάχυς)(† 54) бил епископ на Византион од 34 до 54 година. Неговиот ден се чествува на 4 јануари, заедно со чествувањето на Седумдесетте апостоли, како и на 31 октомври.

Апостол Стахиј
Цариградски патријарх
Ракоположен38
Службата завршила54
ПретходникАпостол Андреј
НаследникОнисим

Свети Стахиј бил помошник на св. Андреј Првоповикан. Св. Андреј го поставил за епископ во Византија. Ја создал Црквата во Аргиропол и управувал со својата паства верно и ревносно. По 16 години епископствување, мирно се упокоил[1].

Починал во Цариград.

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-14. Посетено на 2012-02-20.