Антони Геслен

француски велосипедист

Антони Геслен (француски: Anthony Geslin; р. 9 јуни 1980) — француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2002-2015 година.

Антони Геслен
Геслен на Гран при де Денен 2015
Лични податоци
Цело имеАнтони Геслен
Роден9 јуни 1980.(1980-06-09)(43 г.)
Алансон, Франција
Висина1,81 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2002–2008
2009–2015
Бонжур
Франсес де же
Значајни победи
Париз-Камемберт (2006)
Брабантсе Пејл (2009)
Последна промена
12 јануари 2016

Станал професионалец во 2002, кога потпишал со екипата Бонжур. Во 2003 и 2004 возел за Бриош Ла Буланжер, кој го променил спонзорството во 2005 Буиг Телеком.

Тој е познат како спринтер и завршил во првите десет на последната етапа на Тур де Франс 2006.

Достигнувања уреди

2003
1. Критериум де Еспоар
2004
1. Рут Адели де Витре
2005
3. Светско друмско првенство
1. Етапа 3 Сиркут де Лорена
2006
1. Париз-Камемберт
2007
1. Трофе де Гримпер
2008
4. Тур ду Хаут Вар
6. Милано-Санремо
2009
1. Брабантсе Пејл
3. Тур ду Финистер
8. Париз-Камемберт
2. Трофе де Гримпер
2010
4. ГП Пино Черами
2011
3. Брабантсе Пејл
2013
2. Краен пласман Тур де Валони
2. Гран при де Плимелек-Морбијан
3. Краен пласман Француски друмски велосипедски куп
3. Тур ду Финистер
3. Тро-Бро Леон
6. Париз-Камемберт
8. Класик Лоара Атлантик
8. Тур ду Дуа
2014
4. Ла Руе Туранжел

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

  •   Антони Геслен на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Антони Геслен“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Антони Геслен“. Cycling Quotient.
  • Антони Геслен на Trap-Friis.dk
  • Достигнувања на CyclingBase Архивирано на 15 февруари 2012 г. (француски)