Анкара (турски: Ankara) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Анкара. Покраината има 5 017 914 жители (2006) и површина од 25 706 км2. Разделена е на 24 окрузи.

Ankara
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Ankara во Турција
Местоположба на покраината Ankara во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total25,706 км2 (9,925 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total4.771.716
 • Густина190,000/км2 (480,000/ми2)
Повик. бр.0312
Рег. таб.06

Наводи уреди

39°36′N 32°30′E / 39.600° СГШ; 32.500° ИГД / 39.600; 32.500