Андреј Андреевич Фајт (руски: Андрей Андреевич Файт; 29 август 1903 година – 17 јануари 1976 година][1] бил советски филмски актер. Тој глумел во 44 филмови помеѓу 1925 и 1976 година. Роден е во Нижни Новгород, Русија и починал во Москва.[2]

Андреј Фајт
Андреј Фајт

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди